Uyku ve Gündelik Hayat (Yazı dizisi – 3)

Her geçen gün daha az uyuyoruz. İşin kötü yanı azalan uyku miktarı ve kalitesinin bize gelecekte keseceği faturaların boyutunun aslında çok da farkında değiliz. Uykusuzluk sadece bireysel değil, aslında toplumsal birçok sonuca götürüyor bizi. Kalitesiz uyku dikkat kaybına, işte yapılan küçük ya da zaman zaman büyük hatalara, hatta hayatımıza ya da başkalarının hayatına mal olan kazalara dahi yol açabiliyor. Bu konudaki sadece kendi kişisel yaşam kalitemize ve zamanımıza eklemeler yapabileceği gibi etrafımızdaki halkaya da mutlaka etki edecektir.

Kötü uyku algıda bozukluğa, dolayısıyla karar mekanizmasının yanlış işlemesine neden olur. İş yerlerinde verimliliği ve üretimi etkiler. Sıkça tekrarlanan hatalara ve hatta kazalara neden olabilir.

Uyku bozukluğunun en önemli yan etkilerinden biri, insanı, uyku bozukluğunun yan etkilerini fark edemeyecek hale getirmesidir. Bu, sarhoş bir sürücünün alkol nedeniyle kabiliyetlerinin ne miktarda sınırlandığının farkında olmamasına benzer bir durumdur. Yapılan bir araştırmadan örnek vermek gerekirse; 2 hafta boyunca sadece 6 saat uyumasına müsaade edilen denekler 2. günün sonunda, gün içinde olmaları gerektiği kadar ayık olamadıklarından şikayet etmişlerdir. Fakat 3 ya da 4. günün sonunda şikayetler kesilmiş ve kişiler, “iyiyiz, sorun yok” demeye başlamışlardır. 2 haftanın sonuna kadar bu söylemleri devam etmiştir. Halbuki yapılan fonksiyon testlerinde, her gün bir önceki güne oranla kişilerin performansları düşmeye devam etmiştir. Bu şu demektir. Uykusuzluğun beyinde ilk etkilediği bölge iyi olup olmadığımıza dair değerlendirme yaptığımız bölgedir. Uykusuz bir insan iyi olup olmadığını dahi anlayamaz.

Güzel bir uykuya dalma vakti geldi!!!

Son yıllarda uyku konusundaki bilinç seviyesi hem dünyada hem de ülkemizde yapılan çalışmalar sonucu oldukça artmış durumda. Tüm yaşantımıza bakıldığında ömrümüzün neredeyse üçte birini geçirdiğimiz uyku faslının, sadece süresinden ziyade, kalitesi de artık “iyi uyku” tanımının içinde hak ettiği yeri almaya başladı. İyi uykuyu belirleyen en önemli parametre ise elbette ki seçtiğimiz yatak. Teknoloji çağında, her alanda olduğu gibi, yatak konusunda da hızla ilerleyen teknolojiler mevcut. Ülkemizde, sadece yatak üreten bir firma olan İşbir Yatak olarak bizim tüm çabamız sizin en “iyi” uyuyabilmeniz için gelişen teknolojileri uygulayıp sizlerle buluşturmak.

Bilim adamlarının önerilerine kulak verme zamanı geldi.  İyi uyku için size en uygun yatağı seçin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.