Mevsim Geçişlerinde Uykusuzluğun Esiri Olmayın!

Mevsim geçişlerinin etkileri her insanda farklı etkilere neden olabiliyor. Mutsuzluk, yorgunluk hali, stres, uykusuzluk….

Mevsim değişiklikleri ile birlikte günlerin uzayıp kısalması bireylerin biyolojik saatini de etkiliyor. Yaşanan değişimlerle birlikte kişilerin uyku düzenlerinde de dalgalanmalar oluyor. Uyku rutinlerinin değişmesi ile beraber, yapılan aktivitelerden keyif alamama, mutsuzluk ve halsizlik hali gibi pek çok davranış kendini gösteriyor.

Uzun Süren Uykusuzluk Halinin Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkilediği Bir Gerçek!

Uykusuzluk, bağışıklık sistemini doğrudan olumsuz yönde etkilediği gibi beraberinde pek çok sağlık sorununu da getirebiliyor. Uzun süre yaşanan uykusuzluk problemi, bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olabiliyor.
Uykunun başlaması ile virüslere karşı vücudun bağışıklık yanıtı artar. Uykusuzluk söz konusu olduğunda ise bu durumun tersi yaşanarak virüslere karşı bağışıklık düşer.

Uyku Konforumuzu Nasıl Artırırız?

Sıcaklıkların her geçen gün arttığı yaz aylarında uyku düzenini korumak büyük önem taşıyor. Bu aylarda, uyku rutininin düzene girmesi için neler yapılmalı? Gelin bakalım.

Bol Su Tüketin…

Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar vücuttaki su oranının düşmesine neden olur. Özellikle, bu aylarda vücudun ihtiyacı olan su ihtiyacını karşılamak için gün boyunca bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Uykudan hemen önce bol su içmek, gece boyunca tuvalete gitme ihtiyacını artıracağından uyku saatinizden en az 1 saat önce su tüketmeye özen gösterin.

Uyku Rutini Geliştirin.

Uyumadan önce kitap okumak, egzersiz ve yoga yapmak gibi pek çok rutin geliştirebilirsiniz. Vücudunuz, düzenli olarak yapılan egzersizler ile sizin uykuya geçmeye hazırlandığınızı hisseder.

Perdelerinizi Kapatın…

Uykuya dalmanızı kolaylaştırmak için perdelerinizden ışık girmediğinden emin olun. Ayrıca, odada gece lambası, elektronik cihaz gibi ışık verebilecek tüm cihazların kapalı olduğundan emin olun.

Uygun Uyku Ürünlerini Tercih Edin.

Kaliteli bir uyku için kişinin ergonomisine uygun yatak, yastık seçimi oldukça önemli. Kişinin ihtiyacına uygun seçilen yatak, omurgaya sağladığı uyum ile sağlıklı bir uyku zemini oluşturur. Baş ve boyun bölgenize uyum sağlayan yastıkları tercih ederek uyku konforunuzu artırabilirsiniz. Özellikle, yaz aylarında sizi terletmeyecek kumaşları tercih etmeye dikkat edin.

Kaliteli bir uyku deneyimi yaşamak isteyenler için tasarlandı.

Yatak Uzmanı İşbir Yatak tarafından geliştirilen Boss Yeni Nesil Viscostar Akıllı Yatak, kaliteli bir uyku deneyimi yaşamak isteyenler için tasarlandı. Tensel iplikleri ile üretilmiş kumaşındaki Cool&Dry teknolojisiyle yaz aylarında bile nemi en iyi şekilde hapseder. Kullanım boyunca vücut için ideal uyku iklimi oluşturur. İpeksi dokunma hissi verir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.