Uyku ve Genel Sağlık (Yazı dizisi -2)

Bir kişinin ne kadar iyi uyuduğu ile sağlığı ve gündelik hayatını idame ettirmedeki verimliliği arasında önemli bir bağ vardır. Uyku çoğu zaman sadece uzatmaktan keyif aldığımız konforlu bir durum gibi algılanır. Aslında, hayvanlar ve insanların metabolizma, bağışıklık sistemi ve fiziksel sağlık koşulları konularında yapılan araştırmalar, uykunun, uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın vazgeçilmezi olduğunu söylüyor. Uyku bozukluğu sonucu etkilenen bağışıklık sistemi, metabolizma çalışma hızı, algılama kabiliyeti ve duygu durumu uzun vadede kronik hastalıklara ve dolayısıyla azalan yaşam kalitesine ve insan ömrünün kısalmasına neden oluyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar uyku bozukluğunun özellikle hiper-tansiyon ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıkların yanında diyabet türü hastalıklara da neden olabileceğini gösteriyor.

uykusuzluk obziteyi destekler
uyku bozukluğu ve obzite

Hatta son yıllarda yapılan araştırmalarda, obezite ve kilo almanın nedenleri arasında uyku bozukluğu dikkat çekiyor. İyi uyuyamayan insanlarda, açlık ve iştahı kontrol eden hormonlarda dengesizlikler oluyor ve insanları ihtiyaç duyduklarından fazla yemeye yönlendirip, kilo almalarına neden olabiliyor.

Sağlıklı olmanın başlıca ön koşulu iyi uyku. Gün içerisinde gerektiği kadar uyumayan insanlar ne yazık ki uyuyanlardan daha kalitesiz ve az yaşıyor…

Bir sonraki konu başlığı: Uyku ve Gündelik Hayat…

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.