Kısa kestirmelerde büyük keyifler: Siesta

Öğlen yemeğinden sonra hafif bir uykuya hayır demeyenlerden misiniz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz… Dünyada sizin gibi düşünen milyarlarca insan var. Bazı ülkelerde bunun bir de ismi var: Siesta!

 

Öğlen uykusu: Siesta

Oldukça eski bir gelenek olan ‘siesta’, temelde öğlen yemeğinden sonra yaklaşık yirmi – otuz dakika kestirmek anlamına geliyor. Bu gelenek günümüzde İspanya’nın bazı bölgelerinde, Latin Amerika, Yunanistan, Çin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika da devam ediyor

Siesta kelimesinin kökeni Eski Roma‘ya dayanıyor. Güneşin doğuşundan sonra altıncı saat anlamında ‘sexta ora’dan geliyor ve 12.00 – 15.00 saatleri arası iş saatlerindeki dinlenmeyi ve tekrar çalışmak için enerji toplamayı ifade ediyor.

Siesta sadece bir İspanyol geleneği olmakla kalmıyor… Siestanın aynı zamanda biyolojik anlamda da bir açıklaması var. Yemekten sonra kandaki düşüşün sonucu olarak, sindirim sistemi uyku düzenini harekete geçiriyor. Bilimsel olarak 30 dakika süren bir siesta genel sağlığa, vücudun kan dolaşımına, stresin yok edilmesine, hafıza, öğrenme yeteneğine fayda sağlıyor ve verimli çalışma süresini arttırıyor.

Öğle uykusu vücuda ne gibi yararlar sağlar?

Kişinin 24 saat içerisinde uykuya yatkın olduğu dönemlerden biri de öğle uykusu saatleridir. Öğle uykusu, en az gece uykusu kadar insan vücuduna yarar sağlar. Gece yeteri kadar uyumuş, gündüz de öğle uykusu uyuyan bir kişinin vücudu tazelenir, performansı artar, düşünme ve problem çözme yeteneği hız kazanır.

İnsan vücudu en çok hangi saat dilimlerinde uyku ihtiyacı duyar?

Gün içerisinde iki kez vücut ısısı düşer. Birisi sabaha karşı 03.00 sıralarında, diğeri ise öğleden sonra 14.00- 15.00 saatleri arasında olur. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet dönemi, aslında vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimidir. Bu saat aralıkları uykunun en kaliteli olduğu zamandır. Kaliteli uyku, insan vücuduna uzun süre uyumaktan çok daha fayda sağlar.

Siesta düşkünü ünlü isimler kimler?
Albert  Einstein da siestayı severdi. Winston Churchill ise bu güzel İspanyol geleneğini  Küba’da öğrenmişti. 20. yüzyıl İspanyol edebiyatının en önemli yazarlarından birisi ve Nobel ödülü sahibi Camilo José Cela alaycı tarzıyla bu önemli İspanyol Kültürü siestayı sevmiş, övmüş ve uygulamıştır. Yazara göre siestayı pijama ile oturarak yapmak gerekir.

Fırsatınız varsa size de güzel bir öğle uykusu diliyoruz!

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.