Çocuklarda Gece Korkusunu Yenebilme Rehberi

Çocuğunuz akşamları uyku saati geldiğinde yatağına gitmeyi reddetmeyerek, yanağınıza bir buse kondurup odasına gitse ve kendini sabaha kadar süren deliksiz bir uykunun kollarına bıraksa, hayat ne kadar güzel olurdu değil mi? Ancak özellikle okul öncesi dönemde, işler bu kadar basit olmayabiliyor. Üstüne üstlük, bazı geceler nedensizce çığlık atarak uyanan çocuklar, kendi odasında uyumayı reddederek ebeveynleriyle uyumak konusunda oldukça ısrarcı olabiliyor. Bu durum karşısında öncelikle şunu kabul etmek gerekiyor: Çocuklar geceleri karanlıktan ya da yalnız uyumaktan korkar! Soğukkanlı ve çözüm odaklı bir yaklaşımla, onlara rehberlik edebilirseniz bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz!

  • Çocuklar, gelişim dönemi içinde farklı korkular yaşarlar. Bunları araştırın ve hangi dönemde hangi korkuları yaşayabileceği hakkında bilgi edinin.

  • Çocuğunuzu gözlemleyin. Korkularının ne zaman ve ne şekilde başladığını, hangi durumlarda şiddetlendiğini tespit edin. Bu size alınacak önlemler konusunda yol gösterebilir.

  • Ona korkularını sorun. Size anlamsız gelse bile onu dinleyin ve onu korkulacak bir şey olmadığına dair ikna etmeye çalışın.

  • Korkularıyla asla dalga geçmeyin. Ona onu önemsediğinizi hissettirin. Onu küçümserseniz korkuları artabilir, ilerleyen dönemlerde özgüven eksikliği yaşayabilir.

  • Uyku saatinden önce birlikte zaman geçirin. Birlikte resim yapma hamur şekillendirme gibi duygularını ifade edebileceği etkinlikler yapın.

  • Geceleri korkarak uyandığında koşarak yanına gidin, ona sarılın ve sakinleştirmeye çalışın. Asla bağırıp tehditkâr yaklaşmayın.

  • Onu küçük yaşlardan itibaren kendi odasında uyumaya alıştırın. Bu konuda kararlı ve tutarlı bir yol izleyin.

  • Ona kendi yatağında uyumak için eğlenceli alternatifler sunun. Sevdiği bir oyuncağını uyku oyuncağı ilan edin.

  • Gece boyuca uyanıp sizin yatağınıza gelmek istediğinde onu hep kendi yatağına götürün.

  • Tüm bunlara rağmen sorun devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurun. Erken yaşta korkularını yenmeye yönelik çözüm bulunamazsa, bu durum ileride daha ciddi psikolojik problemlere neden olabilir, unutmayın!

Yatak Uzmanı İşbir Yatak’ın Hindistan cevizi lifleri kullanarak ürettiği, organik pamuk kumaşı kaplı Cocodream Baby ile çocuğunuzu korkutan arındırılmış güvenli bir uykunun kollarına bırakabilirsiniz!

Ürün hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilirsiniz.

http://www.isbiryatak.com/urunler/bebek-urunleri/coco-dream-baby/

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.