Kilolarınızın Nedeni Uykusuzluk Olmasın

uyku ve kilo

Fizyolojik ve psikolojik sebeplerin yanı sıra uykusuzluk da kilo alımının önemli sebepleri arasında geliyor. Uyku kalitesi, süresi, derinliği gibi pek çok kriter bireylerin kilosunu belirleyen kriterler arasında bulunuyor.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yeterli uykunun sağlanamaması ile doğru orantılı olarak açlık hormonu seviyesinde artış yaşanıyor.

Uykusuzluk sonucu yaşanan iştah artışı ise obezite riskini artırıyor.

uyku ve kilo

Kilolarınızın Nedeni Yanlış Yatak Seçimi Olabilir.

Geceleri uyku problemi yaşıyorsanız ve iştahınızın arttığından şikayetçiyseniz yanlış yatakta yatıyor olabilirsiniz. Günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan sorunların başında uyku problemi geliyor. Uyku düzenindeki bozulma, vücudun açlık hormonunu doğrudan etkileyerek gün içerisinde sıklıkla acıkma, tokluk hissinde kayıp gibi pek çok problemi de beraberinde getiriyor.

Bu sorunla beraber kilo alımında yaşanan artış; diyabet, obez, kalp rahatsızlığı gibi pek çok önemli hastalığa davetiye çıkarıyor.
Farklı bir açıdan bakıldığında da, fazla kilo uyku kalitesini doğrudan etkiliyor. Kişinin kilosu ne kadar fazlaysa uyku apnesi adı verilen uyku bozukluğunun görülme oranı da o kadar artış gösteriyor. Uyku sırasında nefes alıp verme de yaşanan bu sıkıntı gece kaliteli bir uykunun en büyük düşmanı olabiliyor.

Tüm yönleriyle değerlendirdiğinde, bir yandan kilo dengesini korumak için doğru yatak seçimi ve uyku kalitesi büyük önem taşırken bir yandan da yeterli ve kaliteli bir uyku için fazla kiloların verilmesi gerekiyor.

7 Saatten Fazla Uyuyun!

Az uyumak vücuttaki metabolik dengeyi olumsuz etkileyerek gün içerisindeki kalori alımını artırıyor. Uyku ve kilo ilişkisi üzerine yapılan çalışmalar gösteriyor ki, 7 saatten az uyuyan bireylerin vücut kitle endeksi 7 saatten fazla uyuyan kişilere oranla daha yüksek.

Kadınlar Dikkat.

Kadınlar ve erkeklerin uyku ile kilo ilişkisine bakıldığında, kadınların yetersiz ve kalitesiz uykuda erkeklere oranla daha fazla kilo alımına yatkın olduğu ortaya konuluyor. Bu nedenle, araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha fazla uyuması gerektiğini gösteriyor.

Doğru Yatak Seçimi Yapın…

Uyandığınızda kendinizi oldukça aç hissediyorsanız bu durum bir gün önce yemeğinizi çok erken yemenizden kaynaklanmıyor olabilir. Yeterince derin ve kesintisiz bir uyku uyuyamamak kendinizi sürekli aç hissetmenize yol açıyor olabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız kendinize en doğru yatağı seçmek için acele edin….

Doğru Yatak Bulma Teknolojisi: İşbir Discover

İyi bir uyku için doğru yatak seçiminin bilincinde olan İşbir Yatak, on yılı aşkın süredir Uyku Merkezlerinde bulunan Discover adını verdiği teknolojiyle hizmet veriyor. Türkiye yatak sektöründe bir ilk olan bu teknoloji kullanıcıları doğru yatak ve kaliteli uykularla buluşturuyor.

Bedeninize uygun yatağı seçmek şimdi çok kolay!

Uyku Merkezlerinde kullanılan İşbir Discover teknolojisi, şimdi çeşitli algoritmalar ve akıllı yazılımlarla birleştirilerek sizin için en rahat yatağı bulmanıza yardımcı oluyor. Hem de birkaç tık ile!

www.discover.isbiryatak.com adresindeki soruları kısaca yanıtlayarak size ve partnerinize en uygun yatağı bulabilirsiniz. Üstelik, bu formu doldurarak alacağınız yatak ile anında 120 gün deneme süresine de sahip olabiliyorsunuz.

Hemen tıklayarak Discover’ı keşfedebilirsiniz.

Sağlık ve derin bir uyku için yatak seçimi oldukça önemlidir.

Bu nedenle, yatak uzmanından alınır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir