İyi uyku, sağlıklı yaşam…

Bir kişinin ne kadar iyi uyuduğu ile sağlığı ve gündelik hayatını sürdürürken verimli olması arasında önemli bir bağ var. Uyku çoğu zaman sadece uzatmaktan keyif aldığımız konforlu bir durum gibi algılanıyor.

Oysa, hayvanlar ve insanların metabolizma, bağışıklık sistemi ve fiziksel sağlık koşulları konularında yapılan araştırmalar, uykunun, uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın vazgeçilmezi olduğunu söylüyor.

Uyku bozukluğu sonucu etkilenen bağışıklık sistemi, metabolizma çalışma hızı, algılama kabiliyeti ve duygu durumu uzun vadede kronik hastalıklara ve dolayısıyla azalan yaşam kalitesine ve insan ömrünün kısalmasına neden oluyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar uyku bozukluğunun özellikle hiper-tansiyon ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıkların yanında diyabet türü hastalıklara da neden olabileceğini gösteriyor.

Hatta son yıllarda yapılan araştırmalarda, obezite ve kilo almanın nedenleri arasında uyku bozukluğu dikkat çekiyor. İyi uyuyamayan insanlarda, açlık ve iştahı kontrol eden hormonlarda dengesizlikler oluyor ve insanları ihtiyaç duyduklarından fazla yemeye yönlendirip kilo almalarına neden olabiliyor.

Sağlıklı olmanın başlıca ön koşulu iyi uyku. Uzun yaşamın sırrı da buradan geçiyor!

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir