Uyku pozisyonunuz kişiliğinizi ele veriyor

Kimileri gece boyunca yatağında dönüp durur, kendini sabah kalktığında bambaşka bir şekilde bulur, kimileri de uykuya nasıl daldıysa öylece uyanır. Herkesin farklı bir uyku ritüeli olduğu gibi, başka da bir uyku pozisyonu bulunur.

Uyku pozisyonlarına bakıldığında aslında temel olarak üç farklı şekil olduğu ortaya çıkıyor: Sırt üstü, yüzü koyun ya da yana doğru. Tabi bunlar da kendi içinde ayrılıyor ve sonuç olarak uykuda yatış şekilleri altı ana pozisyonla tanımlanıyor.

Kesintisiz ve rahat bir uyku için uzmanlar genellikle yana doğru yatmayı öneriyor. Yana doğru yatmanın da farklı biçimleri olmakla birlikte, uykusuzluk ve kronik uyku bozukluğu rahatsızlığı olanlar için en uygununun dizleri hafifçe göğse doğru bükerek uyumak olduğu belirtiliyor. Sırt ve bel ağrısı problemi olanlar bacaklarının arasına bir yastık koyarak kalça ve bel bölgesindeki baskıyı da azaltabilir. Aynı şekilde hamileler için de en rahat uyku pozisyonunun yana doğru yatış olduğu belirtiliyor.

Sırtüstü yatmayı tercih edenlerdensiniz dikkatli olmakta fayda var. Bu pozisyon sırtınızın alt bölgesindeki ağrıları ve solunum rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Ancak buna karşı da alınabilecek bir önlem var. Dizlerinizin altını ince bir yastıkla destekleyerek omuriliğin doğal eğiminin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüzü koyun yatmayı alışkanlık haline getirdiyseniz sizin için kötü bir haberimiz var. Sırt ve boyun ağrılarına neden olabilecek bu pozisyonu uzmanlar tavsiye etmiyor. Gece boyunca sıklıkla pozisyon değiştirerek rahat uyku şeklini bulmaya çalışanların genellikle ilk aşamada uykuya yüzü koyun dalmış olanlar olduğu belirtiliyor. Eğer tercih ettiğiniz pozisyon buysa en azından hiç yastık kullanmayarak veya ince bir yastık kullanarak boynunuzun açısının daha az bozulmasını sağlayabilirsiniz.

 

Siz hangi pozisyonda uyuyorsunuz?

Gelelim işin eğlenceli kısmına! Yapılan bir araştırmaya göre bu temel altı pozisyon kişiliğiniz hakkında da bazı ipuçları veriyor.

Fetus / cenin pozisyonu: En çok görülen bu pozisyonu özellikle de kadınların tercih ettiği belirtiliyor. Bu pozisyon dışa dönük ancak duygusal ve hassas bir kişiliğe işaret ediyor. Bu kişiler aynı zamanda ilk başta çekingen davranabilir ancak kolayca ısınırlar.

Kütük pozisyonu: Kollar yanda dik bir şekilde uyuyan bu kişiler sosyal, uyumlu, rahat ve başkalarına güvenebiliyor, ancak aynı zamanda kolayca aldanabiliyorlar da.

 

Yaşlı duruşunda yatış pozisyonu: Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler açık fikirli ancak şüpheci ve kuşkucu özellikler taşıyabilirler. İnatçıdırlar ve bir karar aldıklarında bunu değiştirmekten hoşlanmazlar.

 

Asker pozisyonu: Kolların yanda rahat bırakılmış sırtüstü yatanlar, sakin, sessiz, ağzı sıkı kişilerdir. Gösterişten uzak durmaya çalışırlar.

 

Yüzü koyun / serbest düşüş pozisyonu: Eller başın üstünde yastığa sarılmış şekilde uyuyanlar atak, dışa dönük, girişken insanlardır. Eleştiriye açık olmadıkları da söylenir.

 

Deniz yıldızı pozisyonu: Yüz yukarı, kollar başın her iki yanına yastığa konulmuş açık, bacakları sağa ve sola açık biçimde yatanlar iyi arkadaş olurlar. Bu tür kişiler her zaman başkalarını dinlemeye hazırdır ve yardım istediğinizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir