Bir insanın sağlıklı uyku süresi nedir?

Geçtiğimiz kırk yıl içerisinde, insanların gerçekte ne kadar uyumaları gerektiğini inceleyen pek çok çalışma yapıldı ve farklı araştırmalara göre değişik rakamlar ortaya çıktı.

Amerikan Ulusal Uyku Derneği tarafından son yapılan değerlendirmelerde ise  yetişkinlerin çoğu için 7-8 saat arasında uyku öneriliyor.

Aynı zamanda uyku ihtiyacı yaşa ve genetik faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Yeni doğan bir bebeğin günde 10-18 saati uykuda geçiyor. Uzmanlar bu öneriyi altın kural olarak değil, genel kural olarak kullanmanızı istiyorlar çünkü kişilerin ihtiyaçları değişiklik gösteriyor. Çevrenin yanında genetik koşullar da ne kadar uyumanız gerektiği konusunda büyük rol oynuyor. Gerçek ölçü gözlemlemedir. Gün boyunca kendinizi verimli hissediyor musunuz? Sağlıklı mısınız? Ayakta durmak için kafeine mi yükleniyorsunuz? Araba kullanırken kendinizi uykulu hissediyor musunuz? Uykunuzu yeterince alıp almadığınızı anlayabilmek için bu soruları kendinize sorarak yanıtlarınıza göre uyku sürenizi düzenlemeniz en doğru yöntem olarak görünüyor.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir