ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE UYKU

Anne ve babaların çocukları konusunda en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan biri uykudur. Düzenli bir uyku hem çocuk hem de anne-baba açısından çok önemlidir. Özellikle bebeklik dönemi olmak üzere yaşamımızın büyük bölümünü uykuda geçiririz. Erken çocukluk döneminde beynin temel aktivitesi uykudur. Yetersiz bir uyku çocuğun biyolojisini, psikolojisini, sosyal sağlığını, aile-akran-öğretmen ilişkilerini, günlük yaşam aktivitelerini ve davranışlarını bütünüyle olumsuz etkileyebilir.
Uyku düzeni anne baba için temel kaygı konularından biri olup ailenin bilgi sahibi olması çok önemlidir. Uyku alışkanlığı 0-6 yaş içerisinde kazanılan bir alışkanlıktır. Bu yüzden anne-babalar bebeğin uyku düzenine saygı duymalı ve aile yaşantısında gerekli düzenlemeler yapmalıdır. Bebek ve çocuklar için uyku öncesi her gün kolaylıkla uygulanabilecek bazı rutinler oluşturmalıdır. Örneğin uyku saatine yakın çocuğu yıkamak, kitap okumak veya süt içirmek olabilir. Bu rutinler sevecenlikle uygulanması çok önemlidir.
Sağlıklı bir uyku için çocuğun yatak odasının uygun ısıda, rahat, sessiz, karanlık olması gerekmektedir. Yatak odalarında hafif ışığı olan gece lambaları tercih edilebilir. Yatak odalarında televizyon bulundurulmamalıdır. Çocuklar televizyon karşısında uyumaya kolaylıkla alışabilirler.
Sağlıklı uyku ve sağlıklı omurga için doğru yatak seçimi de çok önemlidir. Çocuk için seçilen yatağın vücut şeklini alan ergonomik bir yatak olması da gelişimini olumlu yönde destekler niteliktedir. Kas ve omurga sistemi için önemli olan ergonomik yataklar, gelişim sürecinde olan çocukların iskelet sistemlerini desteklediği gibi rahat bir uyku uyumalarına da yardımcı olur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir