Teknolojide son nokta: Viskoelastik Akıllı Yatak

Sağlıklı ve rahat bir uyku için yatak seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini cevaplamaya çalıştığımız yazı dizimizin son bölümünde sizlerleyiz.

 

Önceki yazılarımızda İşbir Yatak’a ve yatak çeşitlerimize kısaca değinmiş, en yeni teknolojiyle ürettiğimiz ürünlerimizden bahsetmiş ve Yaylı, Paket Yaylı yataklar ve Sünger yataklarımızı tanıtmıştık.

Bu yazımızda ise Viskoelastik Akıllı Yataklarımızın özelliklerini anlatırken, bu tür bir yatak alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirteceğiz.

Viskoelastik özellikli akıllı yataklar

Viskoelastik özellikli akıllı yatakları paket yaylı yataklardan ayıran en önemli özellik uzay teknolojisinin kullanılıyor olması. Uzay teknolojisi olarak kabul edilen basınç azaltıcı viskoelastik malzeme, ilk olarak NASA tarafından astronotların uzay yolculuğu sırasında maruz kaldığı basıncı indirgemek için keşfedilmiş ve kullanılmıştır. Bu teknolojinin yatakta kullanılmasıyla geliştirilen Viskoelastik Akıllı Yataklar (memory foam); özellikle sağlık, konfor ve rahatlık açısından bir bütün arayışı içinde olanlara hitap etmektedir. Akıllı yatakların üst kısmında kullanılan viskoelastik malzeme basınç azaltıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki hafıza hücreleri, vücut ile temas ettiği anda ısı ve ağırlığa bağlı olarak hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme, yatak vücudun şekline ve yapısına göre ergonomik hale gelene kadar devam eder. Basınç azaltıcı etki sağlayan hafıza özelliği ile Akıllı Yatak olarak adlandırılır. Vücuda tam uyum sağlayan Akıllık Yatak, vücut üzerindeki basıncı azaltarak sağlıklı kan dolaşımına zemin hazırlar. Yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini azaltır ve uyku kalitesini arttırır.

Viskoelastik özellikli yatak alırken nelere dikkat etmeli?

Kapalı hücre ve açık hücre tekniğiyle iki farklı teknikle üretilen viskoelastik malzemelerde, vücut ısısı ve basıncına duyarlı olduğu için açık hücreli olanlar tercih edilmelidir. Mükemmel destek için kilo ve değişik tercihlere göre viskoelastik malzemenin ideal yoğunluklarda üretildiğine ve malzemenin kullanıldığı yatağın aynı zamanda yoğun hava geçirgenliği için özel kesimli destek katmanına sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak söylenebilir ki; teknolojinin geldiği noktada, diğer üretimlerden farklı olarak açık hücreli yapısı sayesinde vücut ısısı ve basıncına duyarlı viskoelastik malzemenin kullanıldığı yatakların, vücut özelliklerine göre tepki verebilmesi, yani akıllı olması sağlanmış durumda.  Kişiye özel konfor sağladığı, daha iyi bir uyku deneyimi sunduğu ve uyku esnasında yatağın vücuda uyguladığı karşı basıncı minimum ingirgediği için Viskoelastik Akıllı Yataklar, yaylı, paket yaylı ya da sünger yatakların önüne geçiyor gibi görünüyor. Ancak, her geçen gün, uyku teknolojisindeki yenilikleri ve getirilen uyku çözümlerini sınırlamak ve kişiye özel, en uygun desteği sunan yatağı belirlemek bizim açımızdan dahi zorlaşıyor. Bu nedenle kendinize en uygun yatağı bulmak için uyku ürünleri konusunda uzmanlaşmış markalardaki uzmanlara danışmak ve yatağı mutlaka deneyerek seçmek çok önemli… 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.