Hamilelikte Uykusuzlukla Başa Çıkma Taktikleri

Dünyanın belki de tarifi olmayan en kutsal duygusu olan anneliğin başladığı hamilelik döneminde yaşanan hormonal, fiziksel ve ruhsal değişimler, uyku düzenini derinden sarsabiliyor. Anne adaylarının çok karmaşık duygular içine girdiği bu dönemde genellikle 3’üncü ayın sonunda hissedilmeye başlanan uyku sorunu, hamileliğin son dönemlerine doğru, içinden çıkılamaz bir hale dönüşebilir. Bu dönemde yükselişe geçen progesteron hormonunun yarattığı aşırı duygusallık ve gelecek kaygısı, sıkça tuvalete gitme ihtiyacı, mide bulantısı, zamansız yaşanan kramplar gibi nedenler uyku düzenini alt üst edebiliyor.

İstatistiklere göre her 10 hamileden 7’sinin yaşadığı uyku sorununu, çok basit taktiklerle daha hafif atlatmak mümkün!

• Uyumak için kendinize en uygun pozisyonu alın. Vücudunuzu yastıklarla destekleyin. Dizlerinizin arasına bir yastık koyup, belinizden destek sağlayıp, yan yatarak uyumayı deneyin
• Doğum yapacağınız tarihi hesaplayarak, hamileliğin her ayında yaşayacaklarınız hakkında, önceden bilgi sahibi olun. Kendinizi bir sonraki aya hazırlayın. Bu konuda dijital platformlardan destek alabilirsiniz.
• Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde idrara çıkma oranı da artar. Gece boyu sıkça tuvalete gitmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için, gün içinde tükettiğiniz su miktarını azaltmadan, yatmadan birkaç saat önce sıvı alımını durdurun.
• Bebeğinizin hareketleriyle sık sık uyanıyorsanız, sevinmelisiniz. Çok hareket eden bebek, aynı zamanda sağlıklı bir bebektir. Bebeğiniz gece hareketliyse, siz de gündüz şekerleme yaparak uykusuzluğunuzu gidermeye çalışın.
• Her gün, özellikle yatmaya yakın saatlerde, açık havada, düşük tempolu 45 dakikalık yürüyüşler yapın.
• Uykuya dalmak için bitkisel bile olsa, doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın!
• Kendinize günün her anında kullanabileceğiniz, İşbir Yatak’ın tasarımı Sarıl Yat yastık edinin. Fonksiyonel kullanım özelliği ile ister sarılıp uyuyun, ister rahatça oturup kitap okuyun. Uyurken sarılmayı seviyorsanız, belinizi ve bacaklarınızı destekleyen farklı uyuma pozisyonları ile uyku konforunun keyfini çıkarın.

Ürün hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilirsiniz.
https://www.isbiryatak.com/urunler/beyaz-ev-tekstili/saril-yat-yastik/

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir