Okullar Açılyor, Çocuklar İçin Düzenli Uykuya Kavuşma Vakti Geldi!

Yapılan araştırmalar, düzensiz uykunun çocukların öğrenme yeteneğini olumsuz etkilediğini gösteriyor. Uykusuzluk, çocuklar arasında yaygın olarak görülen dikkat dağınıklığını tetikleyerek, okulda başarısızlığa, davranış bozukluğuna neden olabiliyor. Doğru beslenme kadar, iyi bir uyku da çocukların gelişimini destekliyor.

Okulların açıldığı bu günlerde, uzun süren yaz tatilinde uyku disiplinini kaybeden çocuklar için yeniden uyku düzenine kavuşma vakti geldi. Tatil boyunca geç yatıp, geç uyanmaya alışan çocuklar için yeniden düzenli uykuya alışmak zor gibi gözükse de, çok basit yöntemlerle süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Okul çağındaki çocukların günde 11 saat uyuması gerekiyor. Tüm yaz boyunca gece yarılarına kadar uyanık kalan çocuğunuza, nasıl yeniden erken saatte uyuma alışkanlığı edindireceğinizi bilmiyorsanız, endişe etmeyin! Birkaç küçük taktikle bu işin üstesinden gelebilirsiniz!

• Uyku saatini her gün yarım saat aralıklarla erkene alın. Çocuğunuz yaz tatili boyunca saat 00.00’da uyumaya alıştıysa, uyku saatini 23.30’a çekerek işe başlayın. 1 haftanın sonunda çocuğunuz ne olduğunu anlamadan 20.30’da uykuya dalacak!
• Hedeflediğiniz saatte uyuması için banyo yapma, diş fırçalama, okulda giyilecekleri hazırlama, pijamaları giyme, kitap okuma gibi bir uyku ritüeli planı oluşturun ve yatmadan yarım saat önceden uygulamaya başlayın.
• Uyku saatinden birkaç saat önce açık havada 30 ile 45 dakika arasında aktivitede bulunmasını sağlayın.
• Uykudan en az bir saat öncesinde tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarla ilişkisini kesin ve hareketli aktiviteleri bırakın. Bunun yerine hamur ya da puzzle gibi sakinleştirici aktiviteleri deneyin.
• Çocuğunuz uyumak istemiyorsa, sesinizi yükselterek inatlaşmak yerine onu sakinleştirmeye çalışın. Tartışmaya geçmek, stres hormonlarının salgılanmasına ve uyarılmasına yol açarak uyumasına engel olur.
• Uyumak istemediği için ceza vermek yerine, ona uykunun neden önemli olduğunu anlatarak, kolayca uykuya geçmesine yardımcı olun.
• Çocukların omurgasının doğal eğimine uygun ergonomi sunan, fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyen doğru bir yatak seçin. Çocukların omurgasının doğal eğimine uygun ergonomi sunan Kardelen Yatak ile yaz tatili boyunca geç uyuyup, geç uyanmayı alışkanlık haline getiren çocuklarınızın uykusunu kolayca düzene sokabilirsiniz. Ürün hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilirsiniz.
https://www.isbiryatak.com/urunler/yataklar/kardelen/
https://www.isbiryatak.com/urunler/bebek-urunleri/kardelen-bebek/

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir