Çalışırken, Bedeniniz Ağrıların Esiri Olmasın!

(Ofis Çalışanları için Doğru Oturuş Teknikleri)

Eğer bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışanlardansanız, bu yazı tam size göre! Masa başında saatlerce hareketsiz kalmak ya da uygun olmayan pozisyonda çalışmak, vücudun baş, boyun, bel, sırt ve kalça bölümlerinde ağrılara, kramplara ve adale spazmlarına yol açabiliyor. İş hayatının getirdiği bu sorunlardan kurtulmanın yolu, çalışma ortamının sağlıklı ve ergonomik olarak düzenlenmesinden geçiyor. Bunun için yapılması gerekenleri adım adım takip ederek bedeninizi ağrıların esaretinden kurtarabilirsiniz.

Masa Başında Çalışanlar için Sırt ve Bel Ağrılarını Azaltacak Öneriler:

  • Çalışırken ekseni etrafında dönebilen, yüksekliği ayarlanabilir, sırt ve bel destekli, minderli ve güvenli bir tekerlekli sandalye kullanın.
  • Ayaklarınızı zeminde tutun ya da sandalyenizin ayakaltlığına temasını sağlayın. Dizleriniz ve ayak bileklerinizde oluşabilecek gerginliği azaltmak için, ayaklarınızı omuz genişliğinde açık tutun.
  • Bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturmak, kan dolaşımı olumsuz etkileyerek, kamburunuzu çıkarabilir, bacak sinirlerinizde baskı uygulayabilir.
  • Oturma yüksekliğini ayarlarken kollarınızın serbest ve yatay olmasını dikkate alın.
  • Unutmayın, dik oturursanız, omurganıza yaklaşık yüzde 25 daha az yük biner. Bu da sırt ağrılarına geçit vermez!
  • Bilgisayar ekranını göz hizasında tutmaya çalışın. Başınızı eğerek çalışmak durumunda kalırsanız, boyun bölgenize aşırı yük binebilir ve bu durum ağrılara neden olabilir.
  • Başınızın doğal pozisyonunu koruyun. Çok fazla öne eğilerek ya da arkaya yaslanarak çalışmayın.
  • Uzun süreli dizüstü bilgisayar kullanımı omurganızdaki fizyolojik eğriliğin bozulmasına yol açabilir. İdeal duruşunuzu korumak için mause kullanmayı tercih edin. Mause’unuzu klavyenize yakın konumlandırın.
  • Aynı anda birden çok iş yapacaksınız derken, telefon görüşmelerinizi telefonu omzunuza dayayarak yapmaktan vazgeçin! Boyun ve sırt ağrılarınıza davetiye çıkarıp, omurga sağlığınızı tehlikeye sokmayın! Kulaklık veya hoparlör kullanın.
  • Çalışırken düzenli olarak kısa molalar vererek bedeninizi hareket ettirin. 1 saatlik çalışma sonunda 5 – 10 dakikalık, 2 saatlik çalışma sonunda 15 – 20 dakikalık molalar verin. Bu süreleri, mümkünse dinamik hareketler yaparak vücudunuzu esneterek değerlendirin.

İşbir Yatak’ın, uyku teknolojisindeki üstün gücünü kullanarak geliştirdiği; baş, boyun, kalça ve bel desteği sunan medikal destek sistemlerinden faydalanarak omurganızla ömür boyu süren bir dostluk kurun. İş hayatında verimliliği artırın!

Medikal destek sistemleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilirsiniz.
https://www.isbiryatak.com/urunlerimiz/medikal-destek-sistemleri/

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.