Yatağın Tarihine Yolculuk

Bugün hemen hemen her evin en sessiz bölümünde kendine çok özel bir yer edinen yatak odalarının başrol oyuncusu da yataklar! Çünkü uyku, en eski çağlardan beri insanların en önemli ihtiyaçları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bugün gelişen teknolojiyle birlikte bin bir çeşidi üretilen yatağın tarihine uzanan bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

İlk insanlar için yatak, paha biçilmez bir pırlanta kolye kadar değerliydi. Yerleşik kültüre geçildiğinde de evlerde hayranlık uyandıran bir obje olarak kullanılmaya başlandı. Bugünkü gibi evlerin arka odalarında değil, evin ortasında misafirlere gösteriş yapmak amacıyla kullanıldı. Prestij unsuru oldu. Vasiyetlerde bile yer buldu.  En iyi yatak ise hep önemli misafirlere ayrıldı.

Geçmişte de insanların akşam yatağa girip sabah uyandığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz!  En azından Orta Çağ’ın bir döneminde, insanlar yatağa akşam girip gecenin ilerleyen saatlerinde güne başladı. O dönemdeki inanışa göre, beynin en verimli olduğu saatler, gece yarısıydı. Bu saatlerde uyumanın beyin için ciddi bir verim kaybı olduğu düşünüldü.

Yatak, bir dönemde de evin her bireyi hatta misafirlerle ortak olarak da kullanılan bir enstrüman oldu.   Aile bireylerinin yatağın neresinde yatacağı yaşa ve cinsiyete bağlı olarak aile büyükleri tarafından kararlaştırılırdı. O dönemde kimsenin aklına yatağın kişiye özel bir eşya olabileceği fikri gelmedi. Bir süre sonra yatağı aile bireyleri ve misafirlerle paylaşmak eylemi, ahlaksızca bulundu.

İzleyen dönemde yatak, kişiye özel bir hal aldı. Bugün yatak, hayatımızı sağlıklı ve mutlu geçirmemizi sağlayan ömrümüz boyunca bedenimizi bir arada tutma fonksiyonuna sahip olan omurgamızı geleceğe hazırlayan bir araca dönüştü.

O günlerden bu yana yatak, savaşı protesto etmek için de kullanıldı. 1969 yılında, Beatles’in solisti John Lennon’un karısıyla Amsterdam’daki bir otelde başlattığı “Barış için yatağa girin” çağrısıyla başlayan protestosunu kim unutabilir ki?

Bugün yatak bir protesto aracı olarak kullanılmıyor belki ama seçilen yanlış bir yatak, sağlığınızı riske atan kötü niyetli bir aktiviste dönüşebiliyor!

Mükemmel bir hava alma özelliği sayesinde ideal uyku konforu sağlayan Troia At Saçı Yatak, kadim uyku teknolojisini modernlikle buluşturuyor. Doğal bir atmosferde uykuya dalmanızı sağlayacak bu yatak ile kendi uykunuzun tarihi destanını yazabilirsiniz.

Ürün hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilirsiniz.

https://www.isbiryatak.com/urunler/yataklar/troia-at-saci/

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.