UYURKEN VÜCUDUMUZDA NELER OLUYOR?

Uyku insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Her insanın beslenmeye, suya, oksijene ne kadar ihtiyacı varsa uykuya da o kadar ihtiyacı vardır. Vücudumuz uyku halindeyken fizyolojik yapımız için bir yenilenme, temel bir ihtiyacı karşılama sürecindedir.

Peki Uyku Esnasında Vücudumuzda Neler Oluyor?

Hissettiğimiz durum sadece rüya görmek veya dinlenmeye geçmek olsa da aslında insan vücudu uyku esnasında birçok değişim gösterir. Bunlara kısaca bir bakalım.

-Ani Zıplama ve İrkilmeler

Hiç uykuya dalma anında kendinizi aniden boşluğa düşüyormuş gibi hissedip irkildiniz mi? Bu çoğu insanın başına gelen bir olaydır. Bilim insanlarına göre bu olay hiptonik bir itkidir ve sadece uyku esnasında gerçekleşir. Uykuya dalış sürecimizi zorlaştırsa da doğal ve vücudumuz için tehlikesiz bir davranıştır.

-Geceleri Biraz Daha Uzunuz

Gece uykusu sırasında omurgamız daha fazla sıvı biriktirir ve bu sıvı omurların birbirinden ayrılmasını sağlar. Dolayısıyla kemikler ayrılır ve biraz daha uzarız. Ama, sabah olup uyandığımızda boyumuz eski haline dönmüş olur. İlginç değil mi? Kesinlikle.

-Beyin Detokslara Önem Veriyor: Gece Detoksu!

Beynimizin geceleri de aktif olduğunu biliyoruz. Bilim insanlarına göre lenf sistemimiz sayesinde beyin, gece uykusunda toksinlerden arınmaktadır. Bu aynı zamanda insan vücudunu Alzheimer gibi hastalıklardan da korumaktadır.

-Hızlı Göz Hareketleri

Uyku çeşitli evrelerden oluşmaktadır. Bu evrelerden bir tanesi REM uykusudur. REM uykusu aynı zamanda rüya görme evresidir. İnsanlar REM uykusundayken göz kapaklarını hızlı bir şekilde hareket ettirebilir. Yapılan araştırmalar uyurken gözleri hızlı hareket eden insanların o esnada rüyalar gördüğünü ortaya çıkarmıştır.

-Beynimiz Günün Bilgilerini İşler

Beyin biz uyusak bile durmadan çalışan bir organdır.  İnsan vücudu uyku haline geçince, beyin gün içerisinde anıları birleştirerek daha sonra kullanılmak üzere depo eder.

Gördüğünüz üzere  utku esnasında vücudumuzda pek çok değişim yaşanıyor. İşbir Yatak bu noktada sizlere iyi ve kaliteli bir uyku sunarak rahatınızı ve fizyolojik yapınızı düşünmektedir. Yatak modellerimizi incelemek için internet sitemize göz atabilirsiniz.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir