Metabolizmanızı Uykuya Ayarlayın!

Metropol hayatının bir sonucu olarak pek çoğumuz günün yarısından fazlasını oturarak geçiriyoruz. İş yerlerimizde ve evlerimizde hareket alanlarımızın giderek kısıtlanması, psikolojimiz kadar fizyolojimizi de büyük ölçüde etkiliyor. Bu etkilerin en bilinir ve görünür olanı ise 21. yüzyılın yaygın sağlık sorunu olan ‘’sağlıksız beslenmeye bağlı düzensiz kilo alımı.’’

Metabolizmanın gün içerisinde yeteri kadar çalışmamasının beslenmeyle büyük bir ilgisi var ancak tek etken ne yazık ki bu değil. Günümüzde sağlıklı bir hayat için spor ve egzersiz şart yalnız hayatımızda da birtakım değişiklikler yapmak koşuluyla. Okul ve iş hayatının yoğun temposu kendinize ayıracak zamanı en aza indiriyorsa siz de metabolizmanızı hiç hareket etmeden çalıştırabilirsiniz!

Metabolizmanızı uykuya ayarlayın ve birkaç ipucuyla uyurken kilo vermeyi kolaylaştırın:

1) Uyumadan Önce Bir Bardak Bitki Çayı  

Bitki çayları rahatlatıcı etkilerinin yanı sıra yağ yakımını hızlandırıcı etkiye de sahiptir. Yan etkileri ve zararları oldukça düşük olan doğal bitki çayları metabolizmayı hızlandırıcı ve termojenik yağ yakımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Uyumadan önce içeceğiniz bitki çayları, gece boyunca özellikle kitlesel yağ yakımı için faydalı besinlerdir.

2) Yatak Odanızı Doğru Renklerle Tasarlayın

Direkt olarak fizyolojik bir etkisi olmasa da yatak odanızın rengi iştahınız konusunda gizli alarmlar verir.  Yatak odanızın dekorasyonunda, pek çok fast food markasının iştah açmak ve insanları kendilerine çekmek için kullandıkları sarı ve kırmızı renklerden uzak durmanız gerekir. Bu renkler bilinçaltınıza acıkma sinyalleri göndererek geceleri acıkma hissine yol açacaktır.

3) Uyku Rutininizi Belirleyin

Her gün aynı saatlerde uyumak metabolizmamızı düzene sokarak daha fazla yağ yakmamıza yardımcı olur. Araştırmalar, uykusunu iyi almış insanların az uyuyanlara göre yemek sonrasında daha fazla yağ yaktığını göstermektedir. Uyku sürecinde büyüme hormonu çalışmaya başlar ve vücudumuz harcayacağı enerjiyi doğrudan yağ depolarından alır. Bu nedenle saat 22.00’den önce uyumuş olmak vücudumuzun uyku rutini açısından idealdir.

4) Karanlığın Dinlendirici Etkisini Yaşayın

Karanlık ortam, uykuya dalmaya yardımcı olan melatonin üretimini arttırırken kalori yakımını hızlandıran hücrelerin çalışmasını sağlar. Bu nedenle uyumadan önce gece lambanızı kapatmalı, odanızda duran elektronik cihazları kaldırmanız gerekir. Elektronik cihazlardan yayılan manyetik dalgalar, uykunuzun kalitesini düşürecek, uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır.

5) Düşük Sıcaklıkta Uyuyun

Serin bir odada uyumak metabolizmayı hızlandırarak kahverengi yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Oda sıcaklığının yüksek olmaması uykuya dalmanızı da kolaylaştıracaktır. Serin bir odada daha çabuk ve daha derin uyuyacağınız için vücudunuz yeteri kadar melatonin hormonu salgılayabilecektir. Melatonin hormonu daha genç görünmeye yardımcı olan vücut için doğal bir anti-aging özelliğine sahiptir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir