Hızlı tempolu bir yaşamda uykunun geleceği

Uyku insanın temel ihtiuyku 2yacı. Günümüzün 7/24 “her zaman uyanık” olan toplumunda ise uyku tehdit altında. Ancak uykusuz kalmış toplumumuz sorunu kabul etmeye başladı. Son yapılan bir çalışma uykunun geleceği konusunda altı tez oraya koyuyor.

Çalışmanın girişimi ünlü Swiss GDI Gottlieb Duttweiler Institute tarafından gerçekleştirildi.

Çalışma, uykunun geleceği hakkında altı adet tez sunuyor:

1. Uyku, temel bir ihtiyaçtan bir yaşam tarzı sorununa dönüşecek. Uyku davranışı daha fazla ilgi çekecek. Bunun şimdiden, örneğin -gelecekte rahat bir yatağa yatırım yapmak kadar doğal bir şey olacak olan- uyku kalitesini dijital olarak ölçmek için yapılan teknik yeniliklerde kendini gösterdiğini görebiliriz.

2. Başarılı kişiler, yöneticiler ve benzerlerinde fazla uyumak yeni bir statü sembolü haline geliyor. Uzun süre uyuyanlar artık alay konusu olmuyor veya tembel kabul edilmiyor. Uykuya özen göstermek hırs ve yaratıcılıkla eş anlamlı hale geliyor.

3. Güç uykusu denen gün ortası uykusu enerji veren atıştırmalıkların yerini alıyor. İç saatimiz gün ortasında kısa bir toparlanma dönemi için ayarlanmıştır – bilim, gün ortasındaki kısa uykuların günün geri kalanı süresince verimliliğinizi arttırdığını kanıtlamaktadır.

4. 3. Madde uykunun artık yatak odanızla sınırlı olmayacağı anlamına geliyor. Güç uykusu, daha geniş çapta kabul görmesi içinkamusal alanda var olmaya doğru ilerleyecek. Örneğin uyku maskeleri, şekerleme yastıkları ve hava limanlarındaki uyku kapsülleri aracılığıyla.

5. Yorgunluk aşırı kilolu olmanın yerini alıyor. Yeterli uyku almak bir kamu sağlığı meselesi ve uyku önleyici sağlık hizmetinin merkezinde yer alıyor.

6. En iyi sporcular ve spor dünyası tarafından keşfedildiği gibi, yeterli uyku alınması başarı için önemli bir etken haline geliyor. Kısacası, uyku performansın optimize edilmesi için önemli bir araç olarak kabul ediliyor.

Çalışma aynı zamanda uyku şekillerinin (ve uykuya yönelik tutumların) yüzyıllar içinde nasıl değiştiği konusunda ilginç bilgiler veriyor. Ayrıca uykuyu getirmek için çeşitli yavaşlatma ürünleri, uyuma araçları ve kamusal uyuma etkinlikleri gibi yeni “pazarların” ortaya çıkacağı tahmininde bulunuyor.

Kaynak

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir